Sok futónak okoz fejtörést, hogy mégis milyen futócipőt válasszon magának, milyen talaj milyen típusú futócipőt kíván, milyen lábbeliben lehet kényelmesen és biztonságosan róni a kilométereket? Jöjjön most egy kis segítség a talajnak megfelelő futócipő kiválasztásához!
A megfelelő futócipő minden esetben segíti a futás hatékonyságának javítását, kényelmes, védi a lábat, segíti a talajhoz való tapadást, megfelelően párnázott, jól illeszkedik a lábra, és stabilitást biztosít.
A futócipők aszfaltos (angolul road) vagy terep (angolul trail) verzióban készülnek, illetve léteznek ún. ATR (all terrain) cipők is, amelyek mind aszfalton, mind terepen megállják a helyüket.
Bár egyszerűnek tűnik kiválasztani, hogy aszfaltos vagy terepcipőre van szükségünk, sokszor nem egyértelmű a választás. Ehhez érdemes röviden összefoglalni, hogy melyik futócipő-típusnak mik a főbb jellemzői.
Aszfaltos / road futócipők
nem túl bordázott talpkialakítás, erősen gumírozott kopóréteg
puha, a talp hosszában jól csillapító középtalp
könnyű, vékonyabb, légáteresztő, jól illeszkedő felsőrész
neutrális vagy stabil változat a lábállásnak megfelelően
könnyebb súly
Terep / trail futócipők
erős fogak, kapaszkodók a cipőtalpon a csúszkálás megelőzése miatt
merevebb, vastagabb talpszerkezet, stabilabb, oldalirányban is jó tartás, jobb tapadás
a talpban kevesebb csillapítás
megerősített, stapabíró felsőrész
általában csak neutrális változat
nehezebb, masszívabb kialakítás
A cipőkről általában már ránézésre meg lehet mondani, hogy aszfaltra vagy terepre készültek, de a futóbolti eladók természetesen mindig segítenek abban, hogy az adott modellt milyen borításon ideális viselni.
Mégis mi micsoda, és milyen cipőt vegyünk rá?
Amennyire egyértelműen elkülönülnek a cipők, annyira nem egyértelmű, hogy a különféle talajtípusok hová tartoznak futás szempontjából, az aszfalthoz vagy a terephez. Lehetne mondani, hogy ami nem konkrétan aszfalt, az már terep, de ez nem teljesen így van.
Az egész világ egy nagy futópálya, a futók bárhol futhatnak, ezáltal bármilyen talajjal találkozhatnak kilométergyűjtés közben.
Aszfalt mellett lehet futni más kemény talajon/borításon, például betonon (ami keményebb és tartósabb), a futók számára kialakított rekortán felületű futópályákon, salakon, füves, földes útszakaszokon, döngölt földön, kavicsos sétányokon, murvás felületen, de van, aki futópadon teljesíti az edzéseit.
A terepet talán leginkább a természettel és a puhább talajú utakkal lehetne azonosítani, az erdővel és a hegyekkel, ahol felfelé és lefelé is vezetnek utak, amelyek földesek, kövesek, sziklásak, vizesek és csúszósak lehetnek, nem egyenletesek, nem emberi kéz munkálta meg, hanem a természet alakította ki őket.
Talán ez a leginkább hasznosítható megközelítés a futócipő típusok elkülönítése és kiválasztása szempontjából.
Természetesen nem kötelező ehhez alkalmazkodni futóként, mindenkinek szíve joga kiválasztani és viselni azt a típusú futócipőt, ami számára kényelmes, stabilnak és biztonságosnak bizonyul azon a borításon, amelyen edz.
Az biztos, hogy aszfaltra, betonra, rekortánra, salakos futópályára, azaz úgy általában a kemény talajra az aszfaltos (road) kialakítású futócipők ideálisak, míg egyenetlen terepre, erdőbe, hegyre, köves, sziklás talajra a terepcipő (trail) a jó választás, de a „köztes” talajviszonyokra saját preferencia mentén bátran válasszuk azt a cipőt, amelyiket szeretnénk.
Nem tilos terepcipőben futni döngölt földön, kisebb kavicsos talajon, a gátak letaposott, szűk nyomvonalain, a füves parkban, ha ebben érezzük magunkat biztonságosan és stabilan – aszfaltra azonban nem ajánlott a terepcipő viselése, mert nagyon hamar elkopik a talpon lévő fogazat. Ugyanígy nem tilos aszfaltos cipőben erdőbe és hegyre menni, csak érdemes arra számítani, hogy főleg egyenetlen talajon kevésbé lesz stabil, lehet, hogy bizonyos helyzetekben csúszni fog, és kevésbé kapaszkodik, mint fogazattal ellátott társa.
Ha valaki egy futás során aszfaltot és terepet is érint, annak ajánlott az ATR cipő, ami az aszfaltot is bírja, és nehezebb terepviszonyok között is remekül alkalmazkodik.
Egy biztos: a futáshoz mindenképpen érdemes futócipőt venni, akármilyen talajviszonyok közepette gyűjtjük is a kilométereket, a megfelelő cipő kiválasztásában pedig bátran kérjük a futóboltok szakértő eladóinak segítségét.